16. Пісні Taizé

Тезе – це міжнародна екуменічна християнська спільнота, заснована в 1940 р. у Франції, у селі Тезе. Вона існує досі, до неї входять християн різних конфесій. Ця спільнота відома своїми щорічними міжнародними зустрічами молоді, навесні 2018 р. одна з таких зустрічей відбулася у Львові.

За роки свого існування у спільноті Тезе витворився специфічний музичний стиль. Пісні спільноти побудовані на цитатах із псалмів чи інших книг Святого Письма, які повторюються кілька разів. Вони не мають розвинутого сюжету – дуже часто це всього одна фраза – і використовуються здебільшого для медитації. Нерідко ці фрази повторюють різними мовами, щоби підкреслити відкритий характер спільноти.

Музика теж має специфічний характер. Спочатку її творили композитори єзуїт Жозеф Желіно і, за його проханням, органіст Жак Бертьє , потім – інші члени спільноти. Стиль музики з часом змінювався. Зокрема, останнім часом у піснях Тезе стали популярними православні мотиви. Мелодії співів Тезе прості, легко запам’ятовуються, вони часто створені за кращими зразками поп-музики, що, власне, є однією із причин їхньої популярності. Про те, що говорить Церква про популярну музику, ми вже говорили (див. 09. Шрек і Таємний сад та 10. Музика розважальна – наслідки серйозні).

Саме через ці якості пісні Тезе для використання у Месі не годяться. Наш пісенник має бути католицьким, еге ж? Музика Тезе не відповідає музичній традиції Римсько-Католицької Церкви, а слова, навіть ті, котрі створені на основі католицьких церковних латинських текстів, є лише куцими обрізками набагато змістовніших і красивіших старовинних гімнів чи літургійних текстів.

Цей самий висновок стосується і корпусу епігонських пісень а-ля Тезе, тобто коротеньких творів пісенного характеру, які складаються з однієї або кількох неримованих фраз. Відкрийте будь-який із доступних церковних пісенників іншими мовами – польський, чеський, німецький, словацький (деякі з них вже перераховувались у котрійсь зі статтей) – і Ви пересвідчитеся, що в них такі твори відсутні (див. теж 03.ТЗ).

Немає сенсу використовувати в католицькій літургії співи Тезе, адже скарбниця співів нашої Церкви набагато багатша і щедріша.

Анатолій Оліх