15. Уваги щодо ординарія Меси

Взагалі-то планувалося написати про дещо інше, але двотижневе прослуховування на «Радіо Марія» з дня у день трансляцій богослужінь з українських католицьких храмів латинського обряду змусило звернути увагу на одну важливу річ.

Йдеться про співані сталі частини Меси, так званий ординарій, тобто про Kyrie (Господи, помилуй), Gloria (Слава во вишніх Богу), Credo (Вірую), Sanctus (Свят, Свят, Свят), Pater noster (Отче наш), Agnus Dei (Агнче Божий). Ці співи мають особливий статус порівняно з іншими співами, які можна виконувати під час літургії, а саме – вони є інтегральною частиною Меси. Це означає, що їх треба виконувати обов’язково і саме в такому вигляді, як цього вимагають літургійні приписи. В жодному разі їх не можна замінювати іншими співами.

Варто теж нагадати тим, хто не слідкував за нашим циклом, один із наших попередніх дописів, дотичний до обговорюваної нам теми.

Наголосимо на деяких загальних моментах. Церковні документи говорять про те, що перераховані вище частини Меси мають виконувати всі учасники літургії, тобто не лише хор, а все зібрання. До того ж, усі ці частини рекомендується насамперед співати, рецитують їх лише тоді, коли спів неможливий.

Недопустимим є додавання «від себе» слів до сталих частин Меси, якими є обговорювані нами співи, наприклад, на догоду мелодії. Мелодії ж мають відповідати літургійним критеріям і бути вільними від всякого впливу мирської музики.

Слід звернути увагу, що «Gloria» – це гімн, тому вже тільки із самого жанру видно, що його треба співати. «Credo» – урочисте сповідування віри, тому його теж варто виконувати співом. Під час співу «Agnus Dei» вірні звертають свої уми і серця до Господа Христа з проханням помилувати їх і дати свій мир, тому передавання в цей момент знаку миру ближнім неприпустиме. Цей спів слід починати тільки після того, як закінчиться обряд миру.

Для виконання співаних сталих частин слід користуватися затвердженими церковною владою мелодіями і текстами.

Хотілося би звернути увагу на одну із форм акту покаяння, яку використовують у недільній Месі, а саме на обряд освячення води і окроплення на спомин Хрещення.

Комісія у справах Літургії пропонує на цей випадок традиційні латинські співи «Asperges me» (упродовж всього літургійного року, за винятком Великоднього періоду) та «Vidi aquam» (у Великодній період). Ті парафіяльні спільноти, які не в змозі виконати ці співи, можуть відповідно виконати: «Воздамо навіки похвалу» і «Господи наш, Христе» (див. «Співаймо Господу», с. 12-19).

Щоб допомогти органістам з вибором мелодій і співів, які допущені для літургійного вжитку, Комісією у справах Літургії були відібрані і затверджені мелодії сталих частин Меси. Вони були видані у збірці «Співаймо Господу», т. І. Їх і треба використовувати в літургії, особливо після того, як Конференція Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні 2013 р. заявила про курс на уніфікацію звершення Меси.

Анатолій Оліх